[Warszawa] Historyczne oświetlenie publiczne

Historia oświetlenia polskich miast i realizowane inwestycje oświetleniowe

Re: [Warszawa] Historyczne oświetlenie publiczne

Postprzez oskard » 15 listopada 2020, 03:39

qba napisał(a):Zdjęcie znalazłem na fb. Autorem jest Hank Walker, nie było podpisane jaka to ulica.

trojmiejski napisał(a):Oryginalne źródło zdjęcia jest tutaj, jest też drugie na którym widać więcej przestrzeni wokół, może to pomoże zidentyfikować lokalizację

Dzięki Qba i Trójmiejski za te informacje, podanie źródła i znalezienie szerszego kadru - może to coś da, choć łatwo nie będzie... Ot, goła arteria z tramwajem - w zasadzie nie widać żadnej zabudowy, coś w tle po prawej majaczy ledwo. widać natomiast po lewej od ciężarówki słup kratowy z parą pałąków trakcyjnych Siemensa i chyba lirowym wysięgnikiem. Czyli były tu dwie linie tramwajowe przecinające się, lub rozwidlające - to już jest jakiś punkt zaczepienia.

Oprawa, która od razu skojarzyła mi się z wyglądu, i o której pisałem, przypomina philipsowską Sorę, ale jest rodzimej produkcji. To oprawa sodowa z przedziału modeli 31302-30310, produkcji Braci Borkowskich:
Obrazek
I porównawczo, żeby nie cofać się stronę do tyłu - zdjęcie pastorałów z tajemniczymi, lecz podobnymi oprawami. Nie wiem jak z profilu wygląda Sora, ale te zdają się mieć identycznie jak wyrób Borkowskich ukośnie pochylone ścianki końcowe:
qba napisał(a):Obrazek

Modele opraw 31302-31310 różniły się od tych z Marymonckiej i Wału Miedzeszyńskiego tym, że komorę osprzętu miały oddzielnie, w żeliwnej skrzynce montowanej niezależnie od oprawy. Na pastorałach ze zdjęcia nie ma żadnych skrzynek, co może potwierdzać przypuszczenia, że w tym wtórnym, kryzysowym użyciu obsadzone były żarówkami.
Tu dla porównania wersja z wbudowaną komora osprzętu, taka jak na wyżej wymienionych dwóch ulicach (modele 31312-31320):
Obrazek
Tutaj jeszcze potwierdzająco-porównawcze zbliżenie zdjęcia sprzed kilku stron:
Obrazek

Tutaj inny wyrób B-ci Borkowskich - naświetlacz sodowy, kształt bardzo podobny do oprawy Philipsa, podobnie szeroka i płytka, tylko kanty chyba ostrzejsze:
Obrazek
A tu naświetlacz rtęciowy - kształt zupełnie inny, dodatkowo zaopatrzony w klosz:
Obrazek

Tutaj rzecz o wspominanych lampach Philora:
Obrazek
A tu o osprzęcie do nich:
Obrazek

Ciekawe są adnotacje na rycinie z lampami, w dolnej części strony - był typ rtęciówek nadający się wyłącznie do pracy w pozycji poziomej, wyglądający jak znane nam, rzadkie tubularne LR-y, a rtęciówka o uniwersalnym kącie nachylenia kształt bańki miała jak typowa żarówka. W sumie ta tubularna jest w jakimś stopniu podobna do dzisiejszych MH - też z przezroczystą, tubularną bańką, i też taka wybredna co do kąta położenia (kolejna zbieżność - również wymaga wyłącznie poziomego). No i również białe światło dawała - trzecie podobieństwo ;).
_______________________________________________________________________________________________________________________________________

Tu jako ciekawostkę z tego katalogu jeszcze coś wkleję - podobny klosz miała oprawa Świetlika, może to nawet identyczna? Przynajmniej na zapamiętanej przeze mnie symulacji z painta kształt zdawał się mieć identyczny, z takim płaskim stożkiem na spodzie:
Obrazek
Avatar użytkownika
oskard
 
Posty: 2546
Zdjęcia: 29
Dołączył(a): 16 stycznia 2009, 21:02
Lokalizacja: Warszawa (Praga Pn.)

Re: [Warszawa] Historyczne oświetlenie publiczne

Postprzez trojmiejski » 15 listopada 2020, 14:24

To wyjaśnia sprawę w sposób komprehensywny. Stosowanie żarówek nie byłoby niczym dziwnym w tamtych okolicznościach. Ewentualnie trafo mogło być w podstawie słupa, takie rozwiązanie było powszechnie stosowane przez Brytyjczyków w ich oświetleniu niskoprężnym.
Avatar użytkownika
trojmiejski
 
Posty: 9413
Zdjęcia: 3344
Dołączył(a): 23 października 2011, 23:33

Re: [Warszawa] Historyczne oświetlenie publiczne

Postprzez trojmiejski » 25 grudnia 2020, 17:25

Znaleziony film z 1969:

Avatar użytkownika
trojmiejski
 
Posty: 9413
Zdjęcia: 3344
Dołączył(a): 23 października 2011, 23:33

Re: [Warszawa] Historyczne oświetlenie publiczne

Postprzez neon44 » 11 stycznia 2021, 16:35

https://www.instagram.com/powarszawsku/

profil z instagrama z ciekawymi zdjęciami opraw w Warszawie
Fanatyk opraw ulicznych

Zrobiłem już 5564 zdjęcia opraw oświetleniowych
Avatar użytkownika
neon44
Site Admin
 
Posty: 11030
Zdjęcia: 62
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Górny Śląsk

Poprzednia strona

Powrót do Miasta polskie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 1 gość